Siedem ciekawostek ekologicznych

Garść ekologicznych ciekawostek:

1. Co to jest deforestacja?
- Niszczenie lasów przez wyrąb i wypalanie. Wpływa to na spadek wytwarzania tlenu przez rośliny i zmniejsza absorpcję dwutlenku węgla. Prowadzi także do niszczenia gleby.

2. Czy ilość wody na Ziemi ulega zmianie?
- Nie. Mimo że woda ciągle krąży w naszej biosferze, jej ilość pozostaje taka sama. Dzięki temu niezwykłemu procesowi ciągle odnawiają się zasoby wody pitnej.

3. Co to są fosforany?
- Są to związki chemiczne, oparte na bazie fosforu. Dodaje się je do detergentów, aby zmaksymalizować ich skuteczność.

4. Na czym polega precykling?
- Precykling to działanie potencjalnego nabywcy danego towaru, który już przy jego zakupie zastanawia się, czy materiały, z których jest wykonany, będą mogły zostać poddane recyklingowi. Zwraca uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach różnych produktów.

5. Co kryje się pod angielskim terminem junk mail?
- Są to śmieci, które możemy znaleźć we własnej skrzynce pocztowej. Mam tu na myśli różnego rodzaju ulotki reklamowe, ogłoszenia i katalogi pozostawiane w naszych skrzynkach pocztowych. Niestety, często wykonane są z trudnego do przetworzenia papieru nabłyszczanego.

6. Czym różni się HDPE od LDPE?
- Najprościej mówiąc, oba te symbole oznaczają polietyleny, czyli tworzywa sztuczne uzyskane w procesie polimeryzacji. Różnią się wyłącznie gęstością – HDPE ma większą gęstość niż LDPE, toteż łatwiej podlega recyklingowi.

7. Gdzie znajduje się warstwa ozonowa?
- Warstwę ozonową można spotkać mniej więcej 30 km nad Ziemią (stratosfera).